تبلیغات
شهدای دفاع مقدس شهر ترکالکی - مـعـرفـی مـنـطـقـی عـمـلـیـاتـی شـرهـانـی(شـرهـانـی دشـت شـقـایـق هـاسـت) 

 

 
شـرهـانـی جـایـی اسـت کـه بـچـه هـای گـروه تـفـحـص زیـر لـب زمـزمـه مـی کـنـنـد:
خـاک را یـک سـو بـزن آرام تـر خـفـتـه ایـنـجـا یـار مـفـقـود الـاثـر .... ایـنـجـا سـرزمـیـن گـمـنـام هـاسـت. ایـنـجـا سـرزمـیـن بـیـنـام و نـشـان هـاسـت .

شـرهـانـی در حـقـیـقـت دشـت شـقـایـق‌هـاسـت ، شـرهـانـی در مـفـهـوم عـربـی یـعـنـی دشـت بـاز . مـنتطـقـه عـمـلـیـاتـی شـرهـانـی بـا شـهـر تـرکـالـکـی 180 کـیـلـومـتـر فـاصـلـه دارد .  شـرهـانـی در 65 کـیـلـومـتـری شـهـرسـتـان دهـلـران واقـع شـده اسـت. ایـن یـادمـان در نـزدیـکـی پـاسـگـاه چـم‌سـری در مـحـدوده فـکـه شـمـالـی نـزدیـک بـه زبـیـدات عـراق و در 70 کـیـلـومـتـری اسـتـان الـعـمـاره عـراق قـرار دارد .

رودخـانـه دو بـرج در 7 کـیـلـومـتـری شـرهـانـی قـرار دارد . ایـن رودخـانـه بـه عـرض بـیـش از 10 مـتـر بـه وسـیـلـه بـاران‌هـای فـصـلـی چـنـد بـرابـر شـده اسـت . زمـانـی کـه تـعـدادی از رزمـنـدگـان اسـلـام از لـشـکـر 14 امـام حـسـیـن (ع) کـه از بـچـه‌هـای اصـفـهـان بـودنـد ، در حـیـن عـمـلـیـات مـحـرم  در حـاشـیـه ایـن رودخـانـه مـسـتـقـر شـده بـودنـد بـه دلـیـل عـدم آگـاهـی حـاشـیـه را تـرک نـکـرده بـودنـد تـا ایـنـکـه سـیـلـی نـا‌بـهـنـگـام و بـه دلـیـل بـارش‌هـای فـصـلـی بـاعـث غـرق شـدن 360 تـن از فـرزنـدان جـان بـرکـف خـمـیـنـی عـزیـز  مـی‌شـود و هـمـگـی  بـه فـیـض شـهـادت نـائـل مـی‌آیـنـد .

عملیاتهای که در این منطقه انجام شد : عملیات محرم - عملیات والفجر مقدماتی - عملیات والفجر 1

معرفی کانال شرهانی : طول 90 کیلومتر از شرهانی تا فکه  - عرض 4 متر - عمق 6 متر - زمان تاسیس 1360 - مجری طرح رژیم بعث عراق با شرکتهای فرانسوی.


هدف از ایجاد کانال : انسداد و تاخیر در حرکت نیروهای لشکر اسلام و دیگر ویژگی حفر این کانال انتقال خاک حفاری شده  این کانال به نقاط نامعلوم  و وجود انواع مین و سیم خاردار که سد کننده حرکت نیروهاست .


     

     

   


======================================================

مـنـطـقـه عـمـلـیـاتـی شـرهـانـی بـا شـهـر تـرکـالـکـی 180 کـیـلـومـتـر فـاصـلـه دارد


این هم نقشه از اندیمشک ، دزفول ، شوش تا  منطقه عملیاتی شرهانی


=====================================================

عـمـلـیـاتـهـای مـنـطـقـه شـرهـانـی :


عـمـلـیـات مـحـرم   1361/8/10


عـمـلـیـات والـفـجـر مـقـدمـاتـی   1361/11/18


عـمـلـیـات والـفـجـر 1     1362/1/20


=====================================================

شـرهـانـی دشـت شـقـایـق‌هـا اسـت

 


تفحص کلمه‌ای آشنا در قاموس فرهنگ لغت این وطن است. واژه‌ای که هراز گاهی نسیم عشق و صفا و دلدادگی را بر فضای کشور حاکم می‌کند . چه پیکرهای مطهری که در اعماق زمین مأوا گزیده‌اند و دیدار با عزیزانشان را به قیامت گذاشتند و حال چه چشم‌هایی که دیگر کم‌سو شده‌اند، ولی هنوز بر در خانه دوخته شده ...

 


تفحص‌ شهدا در شرهانی

گفت‌وگو با تفحص‌گر شهدا در شرهانی

تفحص کلمه‌ای آشنا و محزون در قاموس فرهنگ لغت این وطن است. واژه‌ای که هراز گاهی نسیم عشق و صفا و دلدادگی را بر فضای کشور حاکم می‌کند و باز سر زخم دل‌ها دوباره وا می‌شود. چه پیکرهای مطهری که در اعماق زمین مأوا گزیده‌اند و دیدار با عزیزانشان را به قیامت گذاشتند و حال چه چشم‌هایی که دیگر کم‌سو شده‌اند، ولی هنوز بر در خانه دوخته شده تا که شاید بند بند استخوان‌های عزیزشان را در آغوش بگیرند. اما این همه قصه ما نیست، بلکه روی دیگر قصه آن است که مردانی از جنس شهدا، بی‌ریا و خالصانه و آرزوی صدق و صفا، شبانه‌روز در تلاشند تا شاید گوهری تابناک را از عمق زمین تفحص کنند و چه بسیاری از این عزیزان که مظلومانه در این راه سخت و طاقت‌فرسا، قربانی بی‌مهری مین‌ها می‌شوند و مستانه به دیدار دوستان می‌شتابند. به همین خاطر و برای تقدیر از این عزیزان به سراغ اسدالله چوبین، رزمنده دیروز جبهه‌ها و تفحص‌گر امروز سنگرهای سرد و خاک تفتیده شرهانی رفتیم تا در رابطه با تفحص‌‌های منطقه شرهانی، این خاک پررمز و راز که به سرزمین پلاک‌های گمنام معروف است هم کلام شویم، گرچه ایشان بنا به دلایلی تمایل به انجام مصاحبه نداشت اما بالاخره قبول کرد با ما مدتی را گپ و گفت کوتاه داشته باشد ‌که تقدیم می‌شود:

 آقای چوبین! ابتدا خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه عملیات‌هایی شرکت داشتید؟

اسدالله چوبین هستم، ساکن شهرستان دهلران، چهل ماه سابقه حضور در جبهه دارم. از سال 1361 به مدت پنج سال و نیم به عنوان کمک راننده لودر در جهاد پشتیبانی جنگ مشغول خدمت شدم. در سال 1363 به عنوان راننده اکیپ اداره راه و ترابری در مسیر ارتفاعات حمرین که در تیررس مستقیم دشمن بود از ناحیه شکم و صورت مجروح شدم که به بیمارستان صحرایی موسیان منتقل و سپس به بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک اعزام و بستری شدم. بعد از بهبودی بلافاصله به جبهه اعزام و در چندین عملیات از جمله عملیات کربلای یک و عملیات کربلای شش و والفجر 10 شرکت داشتم. همچنین از سال 1378 به صورت موردی با بچه‌های تفحص همکاری‌ام را شروع و از سال 1379 به عنوان راننده بیل مکانیکی با گروه تفحص لشکر 14 امام حسین (ع) تا الان مشغول همکاری هستم.

شرهانی در حقیقت دشت شقایق‌هاست، شرهانی در مفهوم عربی یعنی دشت باز. شرهانی در 65 کیلومتری شهرستان دهلران واقع شده است. این یادمان در نزدیکی پاسگاه چم‌سری در محدوده فکه شمالی نزدیک به زبیدات عراق و در 70 کیلومتری استان العماره عراق قرار دارد

مایلیم درباره موقعیت جغرافیایی یادمان شرهانی برایمان توضیح بفرمایید.

شرهانی در حقیقت دشت شقایق‌هاست، شرهانی در مفهوم عربی یعنی دشت باز. شرهانی در 65 کیلومتری شهرستان دهلران واقع شده است. این یادمان در نزدیکی پاسگاه چم‌سری در محدوده فکه شمالی نزدیک به زبیدات عراق و در 70 کیلومتری استان العماره عراق قرار دارد. این منطقه به عنوان دشت باز دارای سه ارتفاع به نام‌های ارتفاعات حمرین و ارتفاعات 175 زبیدات و ارتفاعات 178 است.

از مهم‌ترین و جالب‌ترین بخش در یادمان شرهانی کانال 90 کیلومتری کمیل برایمان شرح دهید.

در سال 1359 توسط دشمن و به دست مهندسان فرانسوی کانالی به طول 90 کیلومتر و عرض 5 متر و ارتفاع 4متر کاملاً حرفه‌ای و مهندسی شده حفر شد. این کانال در منطقه حمرین معروف به کانال حمرین و در منطقه شرهانی معروف به کانال شرهانی و کمیل و در خاک عراق معروف به کانال بجلیه است. این کانال منحصر به فرد و دارای چند سه راهی و چهار راهی می‌باشد که برای موانع و پیشروی رزمندگان اسلام حفر شده بود که به حول و قوه الهی در عملیات والفجر مقدماتی به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

تفحص‌ شهدا در شرهانی

 

از آن شب مرموزی که تعدادی از رزمندگان اسلام بر اثر سیل رودخانه دو برج غرق و به شهادت رسیدن صحبت بفرمایید.

رودخانه دو برج در 7 کیلومتری شرهانی قرار دارد. این رودخانه به عرض بیش از 10 متر به وسیله باران‌های فصلی چند برابر شده است. زمانی که تعدادی از رزمندگان اسلام از لشکر 14 امام حسین (ع) که از بچه‌های اصفهان بودند، در حین عملیات در حاشیه این رودخانه مستقر شده بودند به دلیل عدم آگاهی حاشیه را ترک نکرده بودند تا اینکه سیلی نا‌بهنگام و به دلیل بارش‌های فصلی باعث غرق شدن این عزیزان می‌شود و به فیض شهادت نائل می‌آیند.

کار تفحص شهدا بر چه اساسی در مناطق صورت می‌گیرد؟

ما از همه ظرفیت‌ها و توانایی‌ها برای کار تفحص استفاده می‌کنیم. ما با دشتبانی و تجربه کاری که در این سال‌ها به دست آوردیم و با بهره‌مندی از سنگرها و خاکریزهای باقیمانده دوران جنگ کار تفحص انجام می‌دهیم. در حال حاضر هم از منطقه فکه جنوبی در مرز خوزستان تا منطقه سومار در حال تفحص هستیم.

آیا تا به حال در حین تفحص دچار تلفات شده‌اید؟

خیلی زیاد به عنوان مثال شهید والامقام، پازوکی هم از گروه 27 لشکر محمد رسول‌الله (ص) و جانباز عزیز آقای قدمیان از جمله این عزیزان بوده‌اند.

مردم چطور مثلاً دامداران و کشاورزان منطقه با شما همکاری دارند؟

بله هم از دامداران ایرانی و هم از دامداران عراقی که به صورت فصلی در منطقه سکونت دارند استفاده می‌کنیم، همچنین رزمندگان دوران دفاع مقدس هم با ما هستند و ما را در این تفحص‌ها یاری می‌نمایند.

رودخانه دو برج در 7 کیلومتری شرهانی قرار دارد. این رودخانه به عرض بیش از 10 متر به وسیله باران‌های فصلی چند برابر شده است. زمانی که تعدادی از رزمندگان اسلام از لشکر 14 امام حسین (ع) که از بچه‌های اصفهان بودند، در حین عملیات در حاشیه این رودخانه مستقر شده بودند به دلیل عدم آگاهی حاشیه را ترک نکرده بودند تا اینکه سیلی نا‌بهنگام و به دلیل بارش‌های فصلی باعث غرق شدن این عزیزان می‌شود و به فیض شهادت نائل می‌آیند

خاطره‌ای از این تفحص‌ها دارید برایمان بفرمایید؟

خاطره که زیاد هست. اما جالب‌ترین خاطره مربوط می‌شود به تفحص دو تن از شهدای عزیز که پدر و پسر و از سادات معزز و معظم بودند که بعد از 25 سال، قریب به دو سال پیش تفحص شدند. این عزیزان در عملیات والفجر 6 در جنوب دهلران و در منطقه چیلات شهید شده بودند. شهیدان اسماعیل‌زاده اهل روستای باقر تنگه بابلسر مازندران بودند، ما به وسیله دشتبانی احساس کردیم که این زمین دست خورده است. با بیل دستی شروع به حفر زمین کردیم و در اولین حفر به جمجمه شهید (پسر) برخورد کردیم و بعد از جست‌وجو پیکر مطهر پدر بزرگوارشان که در آغوش شهید بود نمایان شد. روح‌شان شاد.

چند شهید تا به حال در شرهانی تفحص شده و چند تن از این عزیزان دارای پلاک و مشخصات بودند؟

آمار دقیق ندارم، اما بیش از هزار شهید در این منطقه پیدا کردیم که بیشترشان پلاک و مشخصات داشتند.

از آخرین تفحص‌تان برایمان بفرمایید.

بله، در همین ماه مبارک رمضان مورخ 14 مرداد 1390 روز جمعه که متعلق به آقا امام زمان (عج) هم هست در منطقه شرهانی مشغول تفحص بودیم که یکی از فرزندان عزیز حضرت روح‌الله را پیدا کردیم و این شهید در حقیقت مهمان ماه مبارک رمضان ما شدند.

حرف آخر؟

ان‌شاءالله که همیشه خادم شهدا بمانم. التماس دعا.

 بخش فرهنگ پایداری تبیان

 ===============================================================

یادمان شرهانی

 

 

 

 

شرهانی آخرین بازمانده دفاع مقدس از لحاظ آثار طبیعی جنگ در شهرستان دهلران و استان ایلام است . این منطقه نه به عنوان یك یادمان بلكه به عنوان یك پایگاه فرهنگی مهم در این شهرستان و بازگو كننده رشادتهای مردمی شیعی مذهب كه در دوران سخت انقلاب اسلامی بدون وجود هیچگونه سیستم سمعی و بصری در حد فاصل دو استان ایلام و خوزستان نقش بسزایی از خود نشان داده اند. هدف از ارائه این مجموعه معرفی این منطقه بعنوان سندی از آثار دفاع مقدس است كه در زیر می آید.

 

 


 

شرهانی لفظ عربی است كه برخی از اسامی مردان عرب شرهان است و یك طایفه بزرگ در بین اعراب شرهان می باشد و از نظر لغوی به معنی گوشت جدا شده از استخوان است و اگر با ( ح ) یعنی شرحانی نوشته شود . مفهوم گستردگی را دارد . به هر حال شرهانی مفهوم چیزی واضح و بدون غل و غش می رساند

 

 


 

شرهانی در اوج ارتفاعات جبل الحمرین ( كوههای سرخ ) واقع شده است .جبل الحمرین رشته ارتفاعاتی است كه از شهر مهران بصورت نواری طبیعی موازی با مرز ایران و عراق بوجود آمده و دقیقا تا منطقه شرهانی ختم می شود . از شرهانی به سمت فكه ارتفاعات سهل العبور شده تا حدی كه در فكه منطقه بصورت دشت وسیع در می آید .

 

 


 

سرزمین عملیات های مهم رزمندگان اسلام بخصوص عملیات محرم است . در مرحله سوم عملیات محرم 15 روز به طول انجامیده است منطقه شرهانی حدود 10 بار دست به دست شده است . عمده شهدای مفقود الاثر مربوط به این عملیات است . كه تا كنون درخاك عراق قرار دارند.

 

 


 

1ـ ایجاد میادین مین در ردیفهای چندگانه در طول نوار مرز كه منطقه فكه و چزابه ادامه دارد .

2ـ انواع سیم های خاردار ـ نبشی ـ موانع خورشیدی ـ فرشی و موانع ایذائی دیگر

3ـ یك كانال بسیار عظیم و منحصر به فرد به طول 90 كیلو متر و عمق 4 متر و عرض 6 متر كه در وسط میادین مین احداث شده است . كه در داخل آن انواع مین و موانع وجود داشته . ضمن اینكه با هدف استتار و پنهان كاری خاك برداشت شده در نقاط دور تری بدون اینكه در جناحین كانال ریخته شود انتقال داده شده است . تا نیرو های خودی در هنگام شب در مواجهه با آن با مشكل روبرو شوند .

4ـ سنگرها و استحكامات بسیار طولانی و مهم كه با بتون و آرماتور احداث شده اند .

5ـ خاك ریزه های دو جداره

6ـ جاده آسفالت عراق از بیدات تا جاده اصلی دهلران ـ اندیمشك ( عین خوش )

 

 


 

با پایان گرفتن جنگ تحمیلی و پذیرش قطعنامه نیروهای خودی در صفر مرز مستقر شدند .

بدنبال نیروهای مرزبان گروههای تفحص وارد منطقه می شوند . اولین گروه تفحص لشكر 14 امام حسین ( ع)‌با فرماندهی شهید علیرضا غلامی است . شهید غلامی كه با هدف شناسایی و ارائه گزارش وضعیت در این منطقه مستقر می شود در اولین  روز تفحص پیكر شهید را به نام منتظر القائم كشف می كند . و همین باعث توسل آنها حضرت قائم ( عج ) و حضور مستمر نیروهای این لشكر در شرهانی می شود .

 


 

از سال 70 تا 76 كار تفحص پیكر مطهر  شهدا وسیله گروههای تفحص یگانهای سپاه و كمیته مفقودین بصورت كوتاه مدت و دایر كردن چادرهای گروهی و یا استقرار در شهر دهلران و موسیان آغاز می شود . از سال 76 تا 78 بعد از شهادت شهید علیرضا غلامی كار متوقف می‌شود . اما از سال 78 بصورت دائم و احداث تعداد سنگر و یك معراج شهداء كه به صورت گنبدی بسیار زیبا با حال و هوای دوران دفاع مقدس گروه تفحص لشكر 14 امام حسین ( ع) اصفهان مستقر می شوند.

ـ یك كانال بسیار عظیم و منحصر به فرد به طول 90 كیلو متر و عمق 4 متر و عرض 6 متر كه در وسط میادین مین احداث شده است . كه در داخل آن انواع مین و موانع وجود داشته . ضمن اینكه با هدف استتار و پنهان كاری خاك برداشت شده در نقاط دور تری بدون اینكه در جناحین كانال ریخته شود انتقال داده شده است . تا نیرو های خودی در هنگام شب در مواجهه با آن با مشكل روبرو شوند .

1ـ سنگرها و استحكامات بسیار طولانی و مهم كه با بتون و آرماتور احداث شده اند .

2ـ خاك ریزه های دو جداره

3ـ جاده آسفالت عراق از بیدات تا جاده اصلی دهلران ـ اندیمشك ( عین خوش )

این گروه فعالیت خود را در دو بخش برون مرزی و درون آغاز می كند . در بخش برون مرزی از محور فكه و درون مرزی در منطقه شرهانی و در اواخر فعالیت تا محدوده غرب كشور ( مناطق مهران ـ سومار ـ قصر شیرین و فكه ) با روشهای گوناگون پیكر معطرشهداء را جمع آوری در معراج شهداء نگهداری می‌نماید.

 

 


 

اولین و برجسته ترین حادثه در شرهانی غرق شدن حدود 400 نفر از نیروهای تیپ امام حسین ( ع ) در اولین شب عملیات محرم در رودخانه دویرج است .

توصیف این اتفاق به این صورت است : كه عملیات محرم در دهم آبان ماه 1361 آغاز می شود آن شب بارندگی شدیدی صورت می گرد . آب رودخانه طغیان می كنند . نیروهای عراقی در آن دست رودخانه قرار دارد و نیروهای خط شكن باید از رودخانه عبور كنند و كمین های دشمن را بزنند و چنانچه این كار صورت نمی گرفت یگانههای جناح راست ( لشكر علی ابن ابیطالب + 8 نجف و 25 كربلا به محاصره می افتند . اما با وجود تاخیر در شروع عملیات آب همچنان كاهش پیدا نمی كند . 1 گردان از نیروهای اما حسین ( ع ) به میان آب می زنند كه حدود 376 نفر از بچه ها را آب می برد و تعداد اندكی از آنها از رودخانه می گذرند و كمینهای دشمن را می زنند .

حادثه های دیگر آخرین روزهای دفاع مقدس است رژیم بعثی این محور عملیات بسیار سنگین را در شرایط نامساعد آب و هوایی ( 52 درجه )‌تدارك نمود و با بمبارانهای شیمیایی و هوایی نیروهای ارتش را در این منطقه به محاصره در آورد‌و‌تعداد‌زیادی از آنها را در یك فاجعه انسانی به شهادت رساند و یا اسارت‌در‌آورد نحوه عقب نشینی و نیز تعقیب‌دشمن و‌آب‌و‌هوایی‌بسیار نا‌مساعد باعث‌شد كه این صفحه به عنوان حادثه مهم مرسوم 21/4/67 نامگذاری شود

 

 

 


 

از ویژگیهای طبیعی شرهانی وجود گلهای سرخ ( شقایق ) در فصل بهار است در شرهانی حدود 5 ماه از سال هوا بسیار معتدل و بهاری و سایر ایام هوا گرم و سوزان است . از نظر ویژگی‌های مصنوعی در محل یادمان ، اقدامات زیادی از جمله برپایی پرچم كه به اعتقاد عراقی‌ها (عشایری شیعه عراق ) سرزمین پرچم‌ها نامگذاری شده است همچنین وجود تعداد 10 دستگاه تانك و نفر بر به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی و تعدادی ادوات دیگر و خاكریز دو جداره زیبایی خاصی به این منطقه داده است

 

 


 

عشایر عراقی هم مرز با ایران، به این سرزمینی كه دارای گنبدی كوچك و طلایی و صدها پرچم به اهتزاز درآمده است، موقف الاعلام(سرزمین پرچمها) می گویند، و آن را از مقدسات ملت ایران می دانند. این یادمان در واقع مقر گروه تفحص لشگر 14 امام حسین(ع) اصفهان بود كه در این منطقه و محدوده فكه شمالی و زبیدات عراق به تفحص شهدا می پرداختند و شهدای تفحص شده را در معراج شهدای آن نگهداری كرده و سپس به اهواز می فرستادند. در سال 1388 یك شهید گمنام در این محل دفن گردید كه امروزه زیارتگاه زائران و كاروان های بازدید كننده از این منطقه است ، در اطراف یادمان شرهانی هنوز سنگرها و كانال های متعددی به ویژه كانال اصلی شرهانی – فكه باقی مانده است كه یادآور شهادت مظلومانه فرزندان خمینی در این كانال هاست.

از دوكوهه كه كاروان حركت كند، به طور متوسط یك ساعت بعد می رسد به روستای عین خوش و بعد از پل زرد رنگ، می رسد به سه راهی شهید خرازی، و در جادة شهید خرازی، بعد از چند كیلومتر، به دروازة آسمان، پل شهید ایوبی، می رسد.

بچه های ارتش در كنار مقتل شهدا، ایستگاه ایست و بازرسی دارند. پس از ایستگاه، به جاده ای قدم می گذارید كه در عملیات محرم محور میانی بوده و .... تا مقر تفحص ده تا پانزده دقیقه فرصت دارید كه خوب به اطراف نگاه كنید و آثار جنگ و سنگرهای قدیمی را ببینید. مقتل بسیاری از شهیدان و مقتل فرمانده گردان «یا زهرا»ی حسین صادقی هم در حاشیة همین جاده است. این جاده قلب منطقه ای است كه چهار عملیات بزرگ و حدود ده عملیات كوچك و چندین تك دفاع متحرك عراق را به خود دیده است. این سرزمین را عراقیها چند بار تصرف كرده اند. در عملیات محرم، سیصد متر از خاك ایران و دویست متر از خاك عراق، به دست رزمندگان اسلام افتاد؛ ولی در 21 تیرماه 67 عراق تك سنگینی زد و تا پل ایوبی جلو آمد. بعد از حملة عراق به كویت بود كه شرهانی به ایران بازگشت.

 

 


 

"سلام بر اولین تفحص كننده نور ،حضرت زینب (س) ) !

"سلام علی قلب زینب الصبور!" و ....

20 كیلومتر با كربلای معلی فاصله داره فقط !!

یه معراج شهدا داره كه از همون دور بوی گلاب و عطرش دیوونت میكنه !!!

به والله هنوز گیجم !!هنوز نمی دونم چرا منو اونجا راه دادند ؟! هنوز از حس اونجا بیرون نیومدم !! اصلا  نمی دونم دارم  چیكار می كنم ! حالی كه توی شرهانی داشتیم اصلا زمینی نبود .... به خدا شرهانی خود آسمونه !!

چی بگم از تو شرهانی ؟؟ از خاكت كه بوی گل محمدی میده یا از پرچم های یا حسینت كه هی به یادت میاره كه نزدیك آقا امام حسین هستی ؟! از معراج شهدا بگم یا از شهیدی كه به استقبال مهمونای عرفه اومده بود ؟! از همون نماینده آقا امام حسین (ع) كه فقط استخوناش اومد و چه غوغایی به پا كرد ؟؟ از غروب دل تنگت یا خاكی كه پر از استخونای شهید و گلوله و پوكه و...است؟!؟از تو چی بگم ؟؟ از اینكه توی خاكت از همه بریده میشی و آروزی شهادت می كنی ؟! آخه تو چی داری شرهانی كه دل منو اینقدر بی تاب كردی؟!؟ شرهانی-روز عرفه- معراج شهدا

به خدا شرهانی با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست !! حالا می فهمم چرا هر كی میره شرهانی ،اینقدر حالش عوض میشه !!حالا می فهمم یادگاران جنگ چی می كشند !!!

شرهانی !! خاكت بوی خدا میده !! شرهانی!!! ،مگه آقا امام زمان (عج) هم میاد اونجا كه اینقدر خاكت معطره ؟! مگه روی خاك های اونجا ،جای قدم های امام زمانه كه اینقدر با روحت بازی میكنه ؟! شرهانی !!! تو چی دیدی كه اینقدر با دل زائرات بازی می كنی ؟! تو چه صحنه هایی رو دیدی كه اینقدر دل تنگی ؟!؟!

شرهانی دلم برات تنگ شده ،تو رو خدا به همین زودی بازم منو بطلب ....

خدایا تو و ائمه  را در شرهانی پیدا كردم !! خدایا شهدایت را آنجا احساس كردم !! خدایا ! شرهانی برای من پایان قرار است !!دیگر نمی توانم آرام باشم بعد از دیدن شرهانی !! به والله انگار آتیش افتاده به جونم !!آتیشی كه دوست دارم توش بسوزم و آب شم !!! خدایا هیچ وقت این آتیش رو خاموش نكن !!

 

 


 

به نام خدا ...

آری خدا ... همان خدای شهدای مظلوم تخریب ...

تو چه میدانی كه رمل و ماسه چیست ؟

بین ابروها ... رد قناسه چیست ... ؟؟؟

...................................................................

همه رو اول می بردند اروند كنار و به ترتیب بقیه مناطق رو طبق نقشه میرفتند برای بازدید ... ؟!

این كه چرا طلبیدند برای اولین بازدید بریم شرهانی ... نمیدونم !؟

آقا سید گفتند دعوت خود شهداء بوده ... !!!

شرهانی نزدیكترین مطقه به كربلا ... كه خودش كربلایی بوده !!!

شرهانی ... منطقه عملیات رمضان ... غریب ترین منطقه با غریب ترین شهدا ... كه هنوز دست نخورده بود ... !

...................................................................

بین دو خاكریز كنار مقر  ...

آقا سید شروع كرد به روایت گری ...

از شهداء میگفت ...

باد به طواف آمده بود ...

طواف می كرد و هدیه شهداء را به ما میداد ...

شهداء با گوشت و پوست و چشم و خون خودشون اومده بودند استقبال ...

باد طواف میكرد و بین جمعیت می چرخید ...

خاك شهداء ... همان خاكی كه بوی شهداء و شهادت میداد ...

خاكی كه در حقیقت خاك بدن شهداء بود ... با عطری بهشتی ... بر سر روی ... بر لباس و چادر ... برمجاری تنفس نشست ...

آقا سید صحبت میكرد ... بچه های اشك میرختند ... من همچنان محو جایی بودم كه تا به حال نیامده بودم ... ؟!

محو فضایی بودم كه ... لایقش نبودم ... !

گوشم به سید بود  ...

صدایی درونم زمزمه كرد ...

تو اسمتو گذاشتی تخریبچی ... !

چندتا مین تو اینترنت خنثی كردی ... !

چند بار تو جنگ خیابونی ... گناه نكردی ... !

محو صدا بودم ... و ناگهان از بی جوابی ... چشمانم خیس شد ...

چند بار به نامحرم نگاه نكردی ... ؟!

چند بار ...

هرچه صدا میگفت .. اشك من بیشتر میشد ...

ناگهان لحنش تغییر كرد ...

صدایم كرد ...

در حالی كه قطرات اشكش به زمین میریخت گفت ...

خوش آمدی ...

خوب جایی آمدی ...

خودمان دعوتت كردیم ...

===========================================================

طبقه بندی: مناطق عملیاتی(یادمانها)، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1396/08/10 توسط مـحـمـدرضـا قـاسـمـی

علی
جمعه 1397/07/27 01:51
به نام خدای شهدا و سلام و درود به همه ی شهدای اسلام که با خون خود درخت اسلام رو یاری کردند.

ممنون از اطلاعاتی که از منطقه شرهانی داده بودید . خیلی دوست داشتم منطقه ای که عموی خودم در سال 61 در عملیات محرم در اون شرکت داشت و در اونجا شهید شد ولی اثری از او پیدا نشد . اما بعد از 36سال چشم انتظاری در 11 محرم امسال 1397 به آغوش خانواده اش به علی آباد کتول بازگشت . اما علی اومد به خونه ولی نه پدر بود و نه مادر ، اونها سالها پیش خیلی زودتر دلشون به سوی پسرشون روانه شده بود و روحشان به سوی حق پرواز کرد و به دیار باقی شتافتند ...

شهید علی نصرتی متولد 1337 تاریخ شهادت 21/8/1361 منطقه شرهانی ...

خدایا شهدا را شفیع ما در روز جزا قرار بده ، و ما را یاری نما تا راهشان را ادامه دهیم ...

آمین

شادی روح همه ی شهدا مخصوصا سید و سالار شهیدان آقا امام حسین علیه السلام سه صلوات
فرهاد کریم مشائی
جمعه 1396/01/11 02:07
در سال 66 در این منطقه عملیاتی بودم که بدلیل بیماری کلیه به بیمارستان خانواده تهران عزام شدم و یک هفته پس از برگشت بدلیل عملیات ناجوانمردانه بعثی ها هم رزمانم 3 سال اسیر بودند که در سال 94 به لطف خداوند و با پیگیری جدی توانستم 3 تن از همرزمانم بنامهای آقای خاموشی ( کرمانشاهی) ابوالقاسم اکرامی و آقای حسین اعتمادی ( مازندرانی ) را پیداکنم البته فقط با آقای خاموشی دیدار کردم. لشکر 77 مشهد مقدس تیپ دو قوچان گردان 771 گروهان یک دسته یک فرمانده رصد توپ 106 میلیمتری بودم .فرهاد کریم مشائی 09123263618 هرکه در آین آدرس بوده لطفا با من تماس بگیرند.
آی پی نما
پنجشنبه 1395/09/4 20:22
ارتقاء وبسایت در موتور های جستجو

افزایش رتبه سایت با جستجوی کلمات کلیدی سایت شما توسط کاربران در سراسر کشور
غریب غرب
دوشنبه 1391/10/25 20:25
سلام و خدا قوت
واقعا خدا خیرتون بده
عجب عکسای نابی گذاشتید
خدا شهیدتون کنه
دلتنگ شرهانی ام...

یا علی مدد/صلوات
خرید کارت شارژ
سه شنبه 1391/08/9 13:32

فروش اینترنتی کارت شارژهای ایرانسل , همراه اول و تالیا در سایت شارژها
Chargeha.com
سمیرا
سه شنبه 1391/08/9 13:20
pسلام وب خوبی داری به من هم سر بزن

تصاویر هنرمندان زن و مرد
اخبار جالب و تفریحی

و کلی مطالب سرگرم کننده
گمنام
سه شنبه 1391/08/9 13:11

سلام...خیلی عالی بود.ممنون از این عکس های خوب وزیبا..

از نقشه هم ممنون فقط آخرش برام باز نشد آخه دنبال یه مسیر نزدیک برای رفتن به شرهانی هستم....


چهارشنبه 1391/07/19 22:40
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک