دریـافـت کـد شـبـامشارکت کنندگان گرامی جهت دریافت کد شبا فقط کافی است بانک مورد نظر را انتخاب نموده و با وارد کردن شماره حساب خود کد شبا را دریافت نمائید .
 
کد شبا چیست؟انتقال پول از هر حساب ما در هر بانک به حساب دیگر در بانک دیگر به صورت الکترونیکی، با پیاده سازی سامانه تسویه ناخالص آنی ساتنا و سامانه پایاپای الکترونیک پایا در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است .
به این ترتیب انتقال پول به حسابی در بانک دیگر، به سادگی دریافت نقدی و واریز به یک حساب در همان بانک قابل انجام است.
تحقق این امر تحولی عظیم در نظام بانکی کشور به شمار می رود و اثرات فوق العاده مثبتی از جمله کاهش تقاضای عمومی برای اسکناس، ایران چک ، چک های رمزدار ، کاهش مراجعه به شعب بانکها ، کاهش ترددهای درون شهری و ... خواهد شد .
به منظور تسریع در واریز وجه حساب مقصد ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 12 خرداد ماه 1388 ساختار یک شناسه منحصر به فرد برای هر حساب بانکی اعلام کرد .

شبا چیست ؟


شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار شبا نامیده می شود ، شماره ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند .

مزایای شبا :


شبا جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره ی استاندارد در کنار آن ها قرار می گیرد .
برای هر حسابی که دارید ، می توانید یکشبا ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید .شبا برای انواع حساب ها مانند جاری ، سپرده ، تسهیلات ، و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . وجودشبا مزایای زیر را برای مشتریان و بانک دربر دارد :

  1. شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد . با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید ، دون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید .
  2. برای حواله هایی که از شبا در آنها استفاده می شود ، نیاز به دانستن ، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک ، نام یا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید .
    تمامی این داده ها در شبا وجود دارد .
  3. اگر اشتباه یا سهوی در ورود شبا پیش آید ، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری ( در اعلام شبا ) یا متصدی بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش می کنند . به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و بایدشبا ی وارد شده مجددا کنترل شود .
    این ساز و کار شبا امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .
  4. سامانه های حواله الکترونیکی کشورساتنا وپایا بر اساس شبا فعالیت می نمایند، بنابراین دانستنشبا ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد .


شکل و محتوا


یک شبا به صورت زیر دیده می شود :همانگونه که مشاهده می شود ، شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می شود که این قسمت ها با یک فاصله از هم جدا شده اند .
نوزده رقم سمت راست شبا شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود .
سایر ارقام شامل انواع حساب ، کد بانک و ارقام کنترل کننده ی صحت ( Chek Digit ) شبا هستند .
مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند شبا ی تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آنها قرار دهند .
شما هم می توانید با مراجعه به شعبه ، وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود ، شبای حساب یا حسابهای خود ار دریافت کنید .

شبای بین المللی :


شبا در مبادلات بین المللی نیز کار برد مهمی دارد . شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان - شامل تمام کشورهای اروپایی - به عنوان استاندارد شماره ی حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد .
شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود .شبا ی بین المللی می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود .
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات